30310-6002HB 3M
Артикул
30310-6002HB
Бренд
3M
Описание
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM, Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Цена
Теги
Overall Contact Length
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Insulation Height
0.366" (9.30mm)
Insulation Color
Black
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Finish - Mating
Gold
Fastening Type
Push-Pull
Termination
Solder
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Gold
Mated Stacking Heights
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Contact Material
Brass
Contact Shape
Square
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Voltage Rating
Current Rating (Amps)
1A
Ingress Protection
Number of Rows
2
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
REACH Status
REACH Unaffected
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Mounting Type
Through Hole
Applications
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C