D38999/24FH55PB Corsair
Артикул
D38999/24FH55PB
Бренд
Corsair
Описание
D38999/24FH55PB, 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Series
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
Orientation
B
Material Flammability Rating
Number of Positions
55
Fastening Type
Threaded
50.0µin (1.27µm)
Shell Size - Insert
23-55
Shell Size, MIL
H
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Nickel
Crimp
Shielding
Shielded
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Package
Bag
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
7.5A
Other Names
2899-D38999/24FH55PBCO
Applications
Aviation, Marine, Military
Features
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C