D38999/26WJ29SN Corsair
Артикул
D38999/26WJ29SN
Бренд
Corsair
Описание
D38999/26WJ29SN, 29 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Теги
Connectors, Interconnects, Разъемы, соединители, Circular Connectors, Круглые разъемы
Series
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material
Copper Alloy
Voltage Rating
Orientation
N (Normal)
Material Flammability Rating
Number of Positions
29
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Shell Size - Insert
25-29
Shell Size, MIL
J
Mounting Feature
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Cable Opening
Backshell Material, Plating
Termination
Crimp
Shielding
Shielded
Connector Type
Plug, Female Sockets
Package
Bag
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
13A
RoHS Status
RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
2899-D38999/26WJ29SNCO
Standard Package
1
Applications
Aviation, Marine, Military
Features
Coupling Nut
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C