BZX84C16 Diotec Semiconductor
Артикул
BZX84C16
Бренд
Diotec Semiconductor
Описание
ZENER SOT-23 16V 0.3W 5%, Zener Diode 16 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Цена
Теги
Image
files/BZX84C16_333.jpg
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
REACH Status
REACH Unaffected
Power - Max
300 mW
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Standard Package
3,000
Other Names
2796-BZX84C16TR,2721-BZX84C16
HTSUS
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Package
Strip
Series
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms