DI080N06PQ Diotec Semiconductor
Артикул
DI080N06PQ
Бренд
Diotec Semiconductor
Описание
MOSFET N-CH 60V 80A 8QFN, N-Channel 60 V 80A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount 8-QFN (5x6)
Цена
Теги
Image
files/DI080N06PQ.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Vgs (Max)
±20V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
80W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3500 pF @ 30 V
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
8-QFN (5x6)
Package / Case
8-PowerTDFN
Series
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
HTSUS
Other Names
2796-DI080N06PQTR,2721-DI080N06PQ,2721-DI080N06PQTR
Standard Package
5,000
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V