IDB18E120 Infineon Technologies
Артикул
IDB18E120
Бренд
Infineon Technologies
Описание
RECTIFIER DIODE, 31A, 1200V, Diode Standard 1200 V 31A (DC) Surface Mount 14-TSSOP
Цена
Теги
Image
files/IDB18E120.jpg
Supplier Device Package
14-TSSOP
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Type
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Current - Average Rectified (Io)
31A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.15 V @ 18 A
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Standard Package
1,000
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
INFINFIDB18E120,2156-IDB18E120
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C