IDH20G65C6XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IDH20G65C6XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
DIODE SCHOTTKY 650V 41A TO220-2, Diode Silicon Carbide Schottky 650 V 41A (DC) Through Hole PG-TO220-2
Цена
Теги
Image
files/IDH20G65C6XKSA1.jpg
Base Product Number
IDH20G65
Other Names
SP001600962
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type
Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
67 µA @ 420 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
41A (DC)
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
50
Series
Package
Tube
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-2
Supplier Device Package
PG-TO220-2
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Not Applicable
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Capacitance @ Vr, F
970pF @ 1V, 1MHz