IGW60T120FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IGW60T120FKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT TRENCH 1200V 100A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 1200 V 100 A 375 W Through Hole PG-TO247-3-1
Цена
Теги
Image
files/IGW60T120FKSA1.jpg
Other Names
SP000013906,2156-IGW60T120FKSA1,IGW60T120-ND,IGW60T120,INFINFIGW60T120FKSA1
Test Condition
600V, 60A, 10Ohm, 15V
Power - Max
375 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 60A
Switching Energy
9.5mJ
Gate Charge
280 nC
Base Product Number
IGW60T120
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
30
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Td (on/off) @ 25°C