IKW30N60H3FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW30N60H3FKSA1
Описание
IGBT 600V 60A 187W TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 187 W Through Hole PG-TO247-3-1
Image
files/IKW30N60H3FKSA1.jpg
Other Names
Test Condition
400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
Power - Max
187 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Switching Energy
1.38mJ
Gate Charge
165 nC
Td (on/off) @ 25°C
21ns/207ns
Base Product Number
IKW30N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)