IKW40N120CS6XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40N120CS6XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT TRENCH/FS 1200V 80A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 500 W Through Hole PG-TO247-3-41
Цена
Теги
Image
files/IKW40N120CS6XKSA1.jpg
Other Names
INFINFIKW40N120CS6XKSA1,SP001666622,2156-IKW40N120CS6XKSA1
Test Condition
600V, 40A, 9Ohm, 15V
Power - Max
500 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 40A
Switching Energy
2.55mJ (on), 1.55mJ (off)
Gate Charge
285 nC
Td (on/off) @ 25°C
27ns/315ns
Base Product Number
IKW40N120
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)