IKW40N120CS7XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40N120CS7XKSA1
Описание
INDUSTRY 14 PG-TO247-3, IGBT Trench Field Stop 1200 V 82 A 357 W Through Hole PG-TO247-3
Series
Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
Test Condition
600V, 40A, 4Ohm, 15V
Power - Max
357 W
Current - Collector (Ic) (Max)
82 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Switching Energy
2.55mJ (on), 1.75mJ (off)
Gate Charge
230 nC
Reverse Recovery Time (trr)
175 ns
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Package / Case
TO-247-3
Through Hole
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Not Applicable
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
448-IKW40N120CS7XKSA1,SP005415716
Standard Package
30
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Td (on/off) @ 25°C