IKW40T120FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40T120FKSA1
Описание
IGBT 1200V 75A 270W TO247-3, IGBT NPT, Trench Field Stop 1200 V 75 A 270 W Through Hole PG-TO247-3-1
Image
files/IKW40T120FKSA1.jpg
Other Names
Test Condition
600V, 40A, 15Ohm, 15V
Power - Max
270 W
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
IGBT Type
NPT, Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Switching Energy
6.5mJ
Gate Charge
203 nC
Td (on/off) @ 25°C
48ns/480ns
Base Product Number
IKW40T120
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)