IKW60N60H3FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW60N60H3FKSA1
Описание
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 416 W Through Hole PG-TO247-3
Image
files/IKW60N60H3FKSA1.jpg
Other Names
IFEINFIKW60N60H3FKSA1,SP000919762,2156-IKW60N60H3FKSA1
Test Condition
400V, 60A, 6Ohm, 15V
Power - Max
416 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 60A
Switching Energy
2.1mJ (on), 1.13mJ (off)
Gate Charge
375 nC
Td (on/off) @ 25°C
27ns/252ns
Base Product Number
IKW60N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)