IKY75N120CH3XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKY75N120CH3XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 1200V 150A TO247-4, IGBT - 1200 V 150 A 938 W Through Hole PG-TO247-4
Цена
Теги
Image
files/IKY75N120CH3XKSA1.jpg
Other Names
2156-IKY75N120CH3XKSA1,IFEINFIKY75N120CH3XKSA1,SP001465128
Test Condition
600V, 75A, 6Ohm, 15V
Power - Max
938 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 75A
Switching Energy
3.4mJ (on), 2.9mJ (off)
Gate Charge
370 nC
Td (on/off) @ 25°C
38ns/303ns
Base Product Number
IKY75N120
Mounting Type
Through Hole
Series
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)