IPW60R031CFD7XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPW60R031CFD7XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 650V 63A TO247-3, N-Channel 650 V 63A (Tc) 278W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Цена
Теги
Image
files/IPW60R031CFD7XKSA1.jpg
Other Names
SP001617992,IPW60R031CFD7
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
63A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 32.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.63mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
141 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5623 pF @ 400 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPW60R031
Mounting Type
Through Hole
Series
CoolMOS™ CFD7
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
30
Vgs (Max)
±20V