IPZ40N04S5L2R8ATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPZ40N04S5L2R8ATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 40V 40A 8TSDSON, N-Channel 40 V 40A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
Цена
Теги
Image
files/IPZ40N04S5L2R8ATMA1.jpg
Package / Case
8-PowerVDFN
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 30µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 25 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
Standard Package
5,000
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number
IPZ40N04
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)