IRF250P225 Infineon Technologies
Артикул
IRF250P225
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 250V 69A TO247AC, N-Channel 250 V 69A (Tc) 313W (Tc) Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRF250P225.jpg
Other Names
SP001582436
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
313W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
69A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 41A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4897 pF @ 50 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IRF250
Mounting Type
Through Hole
Series
StrongIRFET™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247AC
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
25
Vgs (Max)
±20V