IRFR5505TRLPBF Infineon Technologies
Артикул
IRFR5505TRLPBF
Описание
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK, P-Channel 55 V 18A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount D-Pak
Цена
Теги
Image
files/IRFR5505TRLPBF.jpg
Other Names
448-IRFR5505TRLPBFCT,SP001552238,448-IRFR5505TRLPBFTR,IRFR5505TRLPBF-ND,448-IRFR5505TRLPBFDKR
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
FET Type
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 25 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IRFR5505
Mounting Type
Surface Mount
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
D-Pak
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Standard Package
3,000
Vgs (Max)
±20V