IRG4BC40U Infineon Technologies
Артикул
IRG4BC40U
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 40A 160W TO220AB, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-220AB
Теги
Image
files/IRG4BC40U.jpg
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max
160 W
Switching Energy
320µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge
100 nC
Td (on/off) @ 25°C
34ns/110ns
Supplier Device Package
TO-220AB
Package / Case
TO-220-3
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRG4BC40U,SP001547886
Standard Package
50
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS Status
RoHS non-compliant
Test Condition
480V, 25A, 10Ohm, 15V