IRG4BC40UPBF Infineon Technologies
Артикул
IRG4BC40UPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 40A 160W TO220AB, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-220AB
Теги
Image
files/IRG4BC40UPBF.jpg
Other Names
SP001541308,*IRG4BC40UPBF
Test Condition
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Power - Max
160 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Switching Energy
320µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge
100 nC
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
1,000
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220AB
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Td (on/off) @ 25°C