IRG4PC40UDPBF Infineon Technologies
Артикул
IRG4PC40UDPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 40A 160W TO247AC, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRG4PC40UDPBF.jpg
Test Condition
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Power - Max
160 W
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Switching Energy
710µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge
100 nC
Td (on/off) @ 25°C
54ns/110ns
Other Names
*IRG4PC40UDPBF,SP001532594
Standard Package
400
Series
Package
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)