IRGP20B120U-EP Infineon Technologies
Артикул
IRGP20B120U-EP
Описание
IGBT NPT 1200V 40A TO247AD, IGBT NPT 1200 V 40 A 300 W Through Hole TO-247AD
Цена
Теги
Image
files/IRGP20B120U-EP.jpg
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4.85V @ 15V, 40A
Power - Max
300 W
Switching Energy
850µJ (on), 425µJ (off)
Gate Charge
169 nC
Td (on/off) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Other Names
SP001540820,*IRGP20B120U-EP,IRGP20B120UEP
Standard Package
25
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition
600V, 20A, 5Ohm, 15V