IRL40SC209 Infineon Technologies
Артикул
IRL40SC209
Описание
MOSFET N-CH 40V 478A D2PAK, N-Channel 40 V 478A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount D2PAK (7-Lead)
Image
files/IRL40SC209.jpg
Package / Case
TO-263-7, D?Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Supplier Device Package
D2PAK (7-Lead)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.8mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
267 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15270 pF @ 25 V
Series
StrongIRFET™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
478A (Tc)
Other Names
IRL40SC209DKR,SP001568434,IRL40SC209CT,IRL40SC209TR
Standard Package
800
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number
IRL40SC209
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)