AUIRFP4004 International Rectifier
Артикул
AUIRFP4004
Бренд
International Rectifier
Описание
MOSFET N-CH 40V 195A TO247AC, N-Channel 40 V 195A (Tc) 380W (Tc) Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/AUIRFP4004.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
195A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 195A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
330 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8920 pF @ 25 V
FET Feature
FET Type
N-Channel
Power Dissipation (Max)
380W (Tc)
Supplier Device Package
TO-247AC
Series
HEXFET®
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
HTSUS
Other Names
2156-AUIRFP4004,INFIRFAUIRFP4004
Standard Package
1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V