AUIRFR5505-IR International Rectifier
Артикул
AUIRFR5505-IR
Описание
PFET, 18A I(D), 55V, 0.11OHM, 1O, P-Channel 55 V 18A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount D-Pak
Цена
Теги
Image
files/AUIRFR5505-IR.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Type
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 25 V
FET Feature
Supplier Device Package
D-Pak
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
Series
HEXFET®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
RoHS Status
ROHS3 Compliant
ECCN
EAR99
Other Names
2156-AUIRFR5505-IR,INFIRFAUIRFR5505
Standard Package
1
REACH Status
REACH Unaffected
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)