IRFR1205TRPBF International Rectifier
Артикул
IRFR1205TRPBF
Бренд
International Rectifier
Описание
IRFR1205 - 12V-300V N-CHANNEL PO, N-Channel 55 V 44A (Tc) 107W (Tc) Surface Mount D-Pak
Цена
Теги
Image
files/IRFR1205TRPBF.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
27mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
FET Feature
FET Type
N-Channel
Power Dissipation (Max)
107W (Tc)
Supplier Device Package
D-Pak
Series
HEXFET®
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
HTSUS
Other Names
INFIRFIRFR1205TRPBF,2156-IRFR1205TRPBF
Standard Package
1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V