IRFR5505PBF International Rectifier
Артикул
IRFR5505PBF
Бренд
International Rectifier
Описание
POWER MOSFET, P-Channel 55 V 18A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount D-Pak
Цена
Теги
Series
HEXFET®
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Vgs (Max)
±20V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 25 V
FET Type
P-Channel
REACH Status
REACH Affected
Supplier Device Package
D-Pak
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Other Names
IFEIRFIRFR5505PBF,2156-IRFR5505PBF
Standard Package
1
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V