IRG4PC40WPBF International Rectifier
Артикул
IRG4PC40WPBF
Бренд
International Rectifier
Описание
600V WARP 60-150 KHZ DISCRETE IG, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Series
REACH Status
REACH Unaffected
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Test Condition
480V, 20A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 20A
Switching Energy
110µJ (on), 230µJ (off)
Gate Charge
98 nC
Power - Max
160 W
Supplier Device Package
TO-247AC
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
RoHS Status
Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3 (168 Hours)
ECCN
EAR99
Other Names
2156-IRG4PC40WPBF,IFEIRFIRG4PC40WPBF
Standard Package
1
Package / Case
TO-247-3
Td (on/off) @ 25°C