IRG8P60N120KDPBF International Rectifier
Артикул
IRG8P60N120KDPBF
Описание
IGBT WITH ULTRAFAST SOFT RECOVER, IGBT - 1200 V 100 A 420 W Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRG8P60N120KDPBF.jpg
REACH Status
Vendor Undefined
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
210 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Test Condition
600V, 40A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Switching Energy
2.8mJ (on), 2.3mJ (off)
Gate Charge
345 nC
Power - Max
420 W
Supplier Device Package
TO-247AC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Other Names
2156-IRG8P60N120KDPBF,INFIRFIRG8P60N120KDPBF
Package / Case
TO-247-3
Td (on/off) @ 25°C