IRGP50B60PD1PBF International Rectifier
Артикул
IRGP50B60PD1PBF
Бренд
International Rectifier
Описание
AUTOMOTIVE WARP2 IGBT ULTRAFAST, IGBT NPT 600 V 75 A 390 W Through Hole TO-247AC
Image
files/IRGP50B60PD1PBF.jpg
REACH Status
REACH Unaffected
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
42 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Test Condition
390V, 33A, 3.3Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.85V @ 15V, 50A
Switching Energy
255µJ (on), 375µJ (off)
Gate Charge
308 nC
Power - Max
390 W
Supplier Device Package
TO-247AC
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
Other Names
2156-IRGP50B60PD1PBF,IFEIRFIRGP50B60PD1PBF
Standard Package
1
Package / Case
TO-247-3
Td (on/off) @ 25°C