BUK9D23-40EX Nexperia
Артикул
BUK9D23-40EX
Бренд
Nexperia
Описание
MOSFET N-CH 40V 8A DFN2020MD-6, N-Channel 40 V 8A (Ta) 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Цена
Теги
Image
files/BUK9D23-40EX.jpg
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
637 pF @ 20 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
15W (Tc)
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Other Names
Series
Automotive, AEC-Q101
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)