BZX79-C5V1,143 Nexperia
Артикул
BZX79-C5V1,143
Описание
DIODE ZENER 5.1V 400MW ALF2, Zener Diode 5.1 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
Image
files/BZX79-C5V1143.jpg
Power - Max
400 mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Base Product Number
BZX79-C5V1
Standard Package
5,000
Series
Package
Tape & Box (TB)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA