BZX84-B5V6,235 Nexperia
Артикул
BZX84-B5V6,235
Бренд
Nexperia
Описание
DIODE ZENER 5.6V 250MW TO236AB, Zener Diode 5.6 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
Цена
Теги
Image
files/BZX84-B5V6235.jpg
Other Names
1727-8504-1,BZX84-B5V6 /T3-ND,933564710235,BZX84-B5V6,235-ND,1727-8504-6,BZX84-B5V6 /T3,1727-8504-2
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW
REACH Status
REACH Unaffected
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Base Product Number
BZX84-B5V6
Standard Package
10,000
Series
Automotive, AEC-Q101
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA