PMPB10XNEAX Nexperia
Артикул
PMPB10XNEAX
Бренд
Nexperia
Описание
PMPB10XNEA - 20 V, N-CHANNEL TRE, N-Channel 20 V 9A (Ta) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Теги
Image
files/PMPB10XNEAX.jpg
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 9A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id
0.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2175 pF @ 10 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Series
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package
Bulk
Part Status
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Vendor Undefined
REACH Status
REACH Unaffected
Other Names
2156-PMPB10XNEAX-1727
Standard Package
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)