PSMN2R0-55YLHX Nexperia
Артикул
PSMN2R0-55YLHX
Описание
PSMN2R0-55YLH/SOT1023/4 LEADS, N-Channel 55 V 200A (Ta) 333W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Image
files/PSMN2R0-55YLHX.jpg
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
200A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
184 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11353 pF @ 27 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
333W (Ta)
FET Type
N-Channel
Package / Case
SOT-1023, 4-LFPAK
Series
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Other Names
1727-PSMN2R0-55YLHXDKR,934661304115,1727-PSMN2R0-55YLHXCT,1727-PSMN2R0-55YLHXTR
Standard Package
1,500
ECCN
EAR99
HTSUS
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)