R6015ENX Rohm Semiconductor
Артикул
R6015ENX
Бренд
Rohm Semiconductor
Описание
MOSFET N-CH 600V 15A TO220FM, N-Channel 600 V 15A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FM
Цена
Теги
Image
files/R6015ENX.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Through Hole
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
910 pF @ 25 V
FET Feature
Standard Package
500
Other Names
R6015ENXCT,R6015ENXCT-ND
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220FM
Base Product Number
R6015
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)