STF8NK100Z STMicroelectronics
Артикул
STF8NK100Z
Бренд
STMicroelectronics
Описание
MOSFET N-CH 1000V 6.5A TO220FP, N-Channel 1000 V 6.5A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FP
Цена
Теги
Image
files/STF8NK100Z.jpg
Base Product Number
STF8
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.85Ohm @ 3.15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
102 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2180 pF @ 25 V
FET Feature
Other Names
REACH Status
REACH Unaffected
Series
SuperMESH™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220FP
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)