STPS10120CT STMicroelectronics
Артикул
STPS10120CT
Бренд
STMicroelectronics
Описание
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220, Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120 V 5A Through Hole TO-220-3
Цена
Теги
Image
files/STPS10120CT.jpg
Other Names
STPS10120CT-ND,-497-10586-5,497-10586-5,1805-STPS10120CT
Base Product Number
STPS10120
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Type
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
REACH Status
REACH Unaffected
Standard Package
50
HTSUS
Series
Package
Tube
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A