D38999/20WD19SN Corsair
Артикул
D38999/20WD19SN
Бренд
Corsair
Описание
D38999/20WD19SN, 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Теги
Connectors, Interconnects, Разъемы, соединители, Circular Connectors, Круглые разъемы
Series
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material
Copper Alloy
Voltage Rating
Orientation
N (Normal)
Material Flammability Rating
Number of Positions
19
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Shell Size - Insert
15-19
Shell Size, MIL
D
Mounting Feature
Flange
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Cable Opening
Backshell Material, Plating
Termination
Crimp
Shielding
Shielded
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Package
Bag
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
7.5A
RoHS Status
RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
2899-D38999/20WD19SNCO
Standard Package
1
Applications
Aviation, Marine, Military
Features
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C