BZX84B5V6 Diotec Semiconductor
Артикул
BZX84B5V6
Бренд
Diotec Semiconductor
Описание
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3, Zener Diode 5.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Цена
Теги
Image
files/BZX84B5V6.jpg
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Power - Max
300 mW
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Standard Package
3,000
Other Names
2721-BZX84B5V6,2796-BZX84B5V6TR
HTSUS
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Series
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms