AUIRF3305 Infineon Technologies
Артикул
AUIRF3305
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 55V 140A TO220, N-Channel 55 V 140A (Tc) 330W (Tc) Through Hole TO-220
Цена
Теги
Image
files/AUIRF3305.jpg
Other Names
SP001517888,IFEINFAUIRF3305,2156-AUIRF3305
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
330W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
140A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3650 pF @ 25 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
AUIRF3305
Mounting Type
Through Hole
Series
HEXFET®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Vgs (Max)
±20V