BSC039N06NSATMA1 Infineon Technologies
Артикул
BSC039N06NSATMA1
Описание
MOSFET N-CH 60V 19A/100A TDSON, N-Channel 60 V 19A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
Image
files/BSC039N06NSATMA1.jpg
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 69W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
19A (Ta), 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 36µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 30 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
BSC039
Mounting Type
Surface Mount
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-6
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Vgs (Max)
±20V