IPN70R1K2P7SATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPN70R1K2P7SATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 700V 4.5A SOT223, N-Channel 700 V 4.5A (Tc) 6.3W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Цена
Теги
Image
files/IPN70R1K2P7SATMA1.jpg
Other Names
SP001664900,IPN70R1K2P7SATMA1-ND,IPN70R1K2P7SATMA1CT,IPN70R1K2P7SATMA1TR,IPN70R1K2P7SATMA1DKR
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
6.3W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.8 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
174 pF @ 400 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPN70R1
Mounting Type
Surface Mount
Series
CoolMOS™ P7
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
PG-SOT223
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
3,000
Vgs (Max)
±16V