FP40R12KE3BOSA1 Infineon Technologies
Артикул
FP40R12KE3BOSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT MOD 1200V 55A 210W, IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 55 A 210 W Chassis Mount Module
Цена
Теги
Image
files/FP40R12KE3BOSA1.jpg
Other Names
INFINFFP40R12KE3BOSA1,FP40R12KE3-ND,FP40R12KE3,SP000083565,2156-FP40R12KE3BOSA1
Configuration
Three Phase Inverter
Power - Max
210 W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
55 A
Input
Standard
IGBT Type
Trench Field Stop
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
NTC Thermistor
Yes
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Base Product Number
FP40R12
Mounting Type
Chassis Mount
Standard Package
10
Series
Package
Bulk
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Module
Supplier Device Package
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Not Applicable
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Input Capacitance (Cies) @ Vce
2.5 nF @ 25 V