IGW40N60H3FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IGW40N60H3FKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 80A 306W TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 306 W Through Hole PG-TO247-3-1
Цена
Теги
Image
files/IGW40N60H3FKSA1.jpg
Other Names
Test Condition
400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
Power - Max
306 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Switching Energy
1.68mJ
Gate Charge
223 nC
Base Product Number
IGW40N60
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
240
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Td (on/off) @ 25°C