IGW75N60TFKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IGW75N60TFKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT TRENCH/FS 600V 150A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 150 A 428 W Through Hole PG-TO247-3-1
Цена
Теги
Image
files/IGW75N60TFKSA1.jpg
Other Names
2156-IGW75N60TFKSA1,INFINFIGW75N60TFKSA1,IGW75N60T-ND,IGW75N60T,SP000054927
Test Condition
400V, 75A, 5Ohm, 15V
Power - Max
428 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 75A
Switching Energy
4.5mJ
Gate Charge
470 nC
Base Product Number
IGW75N60
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
30
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Td (on/off) @ 25°C