IHW40T60 Infineon Technologies
Артикул
IHW40T60
Описание
IGBT, 80A, 600V, N-CHANNEL, IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 303 W Through Hole PG-TO247-3-1
Image
files/IHW40T60.jpg
Power - Max
303 W
Reverse Recovery Time (trr)
143 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Test Condition
400V, 40A, 5.6Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 40A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Switching Energy
920µJ
Gate Charge
215 nC
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Package
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Other Names
2156-IHW40T60,INFINFIHW40T60
Standard Package
1
Td (on/off) @ 25°C