IKP20N60H3XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKP20N60H3XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 40A 170W TO220-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 170 W Through Hole PG-TO220-3
Цена
Теги
Image
files/IKP20N60H3XKSA1.jpg
Other Names
Test Condition
400V, 20A, 14.6Ohm, 15V
Power - Max
170 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 20A
Switching Energy
690µJ
Gate Charge
120 nC
Td (on/off) @ 25°C
16ns/194ns
Base Product Number
IKP20N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)