IKQ120N60TXKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKQ120N60TXKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 160A TO247-3-46, IGBT Trench Field Stop 600 V 160 A 833 W Through Hole PG-TO247-3-46
Цена
Теги
Image
files/IKQ120N60TXKSA1.jpg
Other Names
IKQ120N60T,SP001138292
Test Condition
400V, 120A, 3Ohm, 15V
Power - Max
833 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
480 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 120A
Switching Energy
6.2mJ (on), 5.9mJ (off)
Gate Charge
703 nC
Td (on/off) @ 25°C
50ns/565ns
Base Product Number
IKQ120
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)