IKW20N60H3FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW20N60H3FKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT TRENCH/FS 600V 40A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 170 W Through Hole PG-TO247-3-1
Цена
Теги
Image
files/IKW20N60H3FKSA1.jpg
Other Names
IKW20N60H3-ND,IKW20N60H3,SP000702556,2156-IKW20N60H3FKSA1,INFINFIKW20N60H3FKSA1
Test Condition
400V, 20A, 14.6Ohm, 15V
Power - Max
170 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 20A
Switching Energy
800µJ
Gate Charge
120 nC
Td (on/off) @ 25°C
17ns/194ns
Base Product Number
IKW20N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)